Osobní teploměr

Bezkontaktní teploměr, infračervený teploměr

V dnešní době je pro boj s koronavirem nezbytné mít digitální teploměr na čele nebo na pistoli. Jedná se o teploměry, které využívají tepelné záření pomocí laserového senzoru na čele osoby. Tímto způsobem lze měřit teplotu bezkontaktně, což umožňuje zachovat odstup.

Digitální teploměr

Sledování tělesné teploty je v každé domácnosti nezbytné, a ještě více v souvislosti s celosvětovou zdravotní pohotovostí vyvolanou pandemií COVID-19. Staré rtuťové teploměry byly přesné, ale kvůli své toxicitě a pomalosti se přestaly používat, takže nyní se nejčastěji používají digitální teploměry. Ne všechny modely jsou však stejně funkční a spolehlivé, proto je vhodné se před nákupem teploměru informovat, což vás může nejednou vyděsit.

Rtuťový teploměr

Rtuťové teploměry mají čísla, která udávají teplotu, jež se měří pomocí velmi tenké čáry, která je nakreslena uprostřed a která udává hodnotu teploty. Doporučuje se používat v podpaží při příznacích horečky, i když teplotu lze měřit i v konečníku a v ústech. Horečku zjistíte jednoduše tak, že umístíte baňku pod jazyk, do konečníku nebo do podpaží.

Ušní teploměr

Jedná se rovněž o typ digitálního teploměru, který však funguje tak, že se hrot přístroje umístí do ucha pacienta. Vyzařují infračervené vlny a tělesnou teplotu lze snadno měřit. Doporučují se dětem a starším lidem, ale neměly by se používat v uších s velkým množstvím ušního mazu nebo s ušními infekcemi.

Bazální teploměr

Bazální teploměr je digitální teploměr, který zobrazuje dvě desetinná místa (např. 36,29 °C). Je citlivější než běžný teploměr. To je velmi důležité při měření bazální tělesné teploty, která se po ovulaci zvyšuje o 0,2 až 0,45 °C. Tento typ teploty se obvykle používá k určení plodných dnů ženy, je to způsob, jak s jistotou zjistit, ve kterém dni menstruačního cyklu se děloha nachází.

Rektální teploměr

Rektální teplota je nejpřesnější způsob, jak zjistit, zda má vaše dítě horečku. To je nejvhodnější způsob, jak zjistit skutečnou tělesnou teplotu. Teplota v konečníku je vyšší než teplota měřená v ústech nebo v podpaží, protože vnitřek konečníku je teplejší. Obvykle se rektální teplota dítěte pohybuje mezi 36° a 37° C. K měření teploty v konečníku lze použít digitální teploměr. Tento teploměr je malé ruční zařízení s okénkem, které zobrazuje teplotu v číslech. Existuje mnoho typů digitálních teploměrů.

Nalepovací teploměr

Plastové proužkové teploměry mění barvu a ukazují teplotu. Tato metoda je nejméně přesná. Přiložte proužek na čelo. Přečtěte si ji po 1 minutě, dokud je tam.